تحلیل بنیادی،تکنیکال سهام ،اخبارو گزارشات بورس ،قیمت انواع فلزات وسکه
اما واقعا واکنش به چنین خبری همین عکس العملی است که شاهد آن بودیم؟ بد نیست کمی با دقت و تامل بیشتر یکبار دیگر مصوبه اخیر را مورد بررسی قرار دهیم. معدن انگوران به کنسرسیوم بیش از 60 عضوی واگذار شد با شرط و شروطی که می‌تواند ماهیت و نتیجه واقعی و مورد انتظار را دستخوش تغییراتی كند. به موارد ذیل توجه کنید:
1 - این کنسرسیوم موظف است کارخانه تولید روی با ظرفیت 100‌هزار تن را ظرف 3 سال از تاریخ واگذاری، احداث و راه‌اندازی کند.
در این شرط که به عنوان مهم‌ترین شرط دولت در واگذاری معدن انگوران است با یادآوری یک مصوبه در گذشته توجه خوانندگان را به ذکر چند نکته مهم و اساسی جلب می‌کنیم.
در حدود چهار سال پیش برداشت غلط گمرک ایران از مصوبه هیات وزیران مبنی بر اخذ 30‌درصد عوارض صادرات از شمش آهن و آهن قراضه و ضایعات آن بستری شد برای خروج صنعت سرب و روی ایران از بازارهای جهانی و عقب ماندن از گردونه رقابت، به طوریکه در مدت زمان بسیار کوتاهی کشورهای چین و هند توانستند به راحتی بازار این صنعت را در دست بگیرند و مشتریان فلز سرب و روی، این دو کشور را جایگزین مناسبی به جای ایران دیدند.
از همین رو بالا بودن قیمت تمام شده کالاهای ایرانی در جایگاهی که کشورهای چین و هند با عرضه محصولات خود با قیمت پایین‌تر بازارهای دنیا را در دست گرفته بودند سبب شد تا از 100‌درصد تولیدات محصولات سرب و روی 60 تا 65‌درصد در داخل مصرف شود و تنها 30 تا 35‌درصد آن صرف صادرات شود که با این تفاسیر دیری نپایید ایران که خود زمانی در جایگاه یک تولید‌کننده قدرتمند قرار داشت به وارد‌کننده‌ای تمام عیار در صنعت سرب و روی از کشورهای روسیه، قزاقستان، ازبکستان، استرالیا و عراق تبدیل شد. بر این اساس نه تنها در زمینه صادرات همان مقدار اندک 30 تا 35‌درصد ناکام ماندیم بلکه باعث زیان آور شدن صنایع کوچک و حذف آنها از گردونه تولید نیز شدیم.
حال معدن انگوران قرار است با شرط راه‌اندازی کارخانه تولید روی با ظرفیت 100‌هزار تنی ظرف 3 سال به این کنسرسیوم واگذار شود.
اولا راه‌اندازی کارخانه‌ای با ظرفیت تولید سالانه یکصد‌هزار تن سرب و روی نیاز به مقدار قابل‌توجهی خاک پرعیار دارد و این خاک باید از معدنی استخراج شود که سه سال پیش دیواره شمالی آن با ایجاد گسل عمیقی ریزش کرد و سرآغاز ایجاد مشکلات پی در پی برای فعالان این صنعت شد. از سوی دیگر عملکرد و سیاست‌های غلط شرکت تهیه و تولید در باطله‌برداری به موقع از این معدن نه تنها صنعت سرب و روی را به نابودی کشاند بلکه سبب افزایش 10 تا 12 برابری قیمت خاک مصرفی این صنایع برای تولید محصولات شد.
اما این اتفاق و امیدهای واهی شرکت تهیه و تولید برای بازگشت وضعیت مناسب ارائه خاک پر عیار به تولید‌کنندگان آخر کار نبود و 2 ماه پیش خبر فرو ریختن مجدد دیواره شمالی انگوران و قسمتی از دیواره دیگر این معدن، افق و چشم‌انداز این صنعت را در برابر تولید‌کنندگان صنعت سرب و روی تیره و تار کرد. هر چند که انتظار بر آورده شدن نیاز خاک پر عیار برای کارخانه
یکصد‌هزار تنی حتی در صورت پایان باطله‌برداری از معدن انگوران بسیار ساده‌انگارانه است، اما این اتفاقات در حالی در کشورمان رخ داد که چین برای در اختیار گرفتن هر چه بیشتر بازارهای جهانی و مصرف سرب و روی اعلام کرد که صادر‌کنندگان نمونه این کشور علاوه بر دریافت جوایز صادراتی، از صادرات مازاد 5‌درصدی برخوردار می‌شوند که این پایان امیدهای صنعتگران سرب و روی برای صادرات محصولات بود.
از سویی دیگر با فرض آنکه ایران همچنان در جایگاه قدرتمند خود به جهت صادرات شمش سرب و روی و در اختیار داشتن سهم عمده‌ای از بازارهای جهانی و البته با قیمت تمام شده پایین قرار داشته باشد، آیا دیگر مشکلی پیش روی این صنعت نیست؟ مگر نه این است که تولید هر محصولی نیاز به مواد اولیه کافی دارد؟
پس در صورتی که تمام مشکلات فوق‌الذکر را که چرخه پس از تولید را در بر می‌گرفت، نادیده بگیریم به چالشی بزرگ و اساسی به نام اسید سولفوریک برخورد می‌کنیم که طی سالیان اخیر از رشد قیمت فزاینده‌ای برخوردار شده است.
از سویی دیگر محصولات فرعی ایرانی این صنعت نیز همانند اکسید روی دیگر جایگاهی در بازارهای خارجی ندارند و در تایید این گفته نیز تنها به این مثال بسنده می‌کنیم که قیمت محصول فرعی اکسید روی که در صنعت لاستیک‌سازی، آرایشی بهداشتی و رنگ و رزین کاربرد دارد در بازارهای جهانی از سوی کشوری همانند ترکیه در مقایسه با قیمت محصول ایرانی قابل مقايسه نيست به طوری که اگر اکسید روی ایران در بازارهای جهانی 2210 دلار باشد قیمت همین محصول ترکیه در این بازار 1610 دلار است که این موضوع بیانگر فاصله زياد ما با صنعت سرب و روی دنیا است. از همین رو در همان شرط اول دولت، با بیان اینکه این کارخانه 100‌هزار تنی که متعلق به توسعه معادن روی ایران است نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه افزودن هزینه‌ای به دیگر هزینه‌های این کنسرسیوم با محوریت شرکت توسعه معادن روی ایران است، تامل در یک سوال جایز است: احداث و راه‌اندازی طرح 100‌هزار تنی انگوران با چه قیمت تمام شده‌ای و در چه بازاری به فروش خواهد رسید؟
2 – 20‌درصد از سود خالص توليدات این معدن به عمران و توسعه زنجان و 60‌درصد از سود ناخالص به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی تعلق می‌گیرد. علاوه بر آن تعیین قیمت ماده معدنی انگوران از سوی ایمیدرو انجام می‌پذیرد.
در حال حاضر معدن انگوران بیشتر شبیه به ویرانه‌ای است که اگر باطله‌برداری از آن به موقع انجام نشود باید شرکت‌های گروه روی قید خاک پرعیار را بزنند.
از همین رو دولت که در بازسازی و باطله‌برداری از این معدن ناکام مانده و مجددا با ریزش دیواره شمالی معدن رو‌به‌رو شده بود، تصمیم گرفت این معدن را به بخش خصوصی واگذار کند ولی با کمی دقت و تامل در اين شرط در می‌یابیم که تنها زحمت باطله‌برداری از معدن و هزینه‌های آن به بخش خصوصی واگذار شده و سود آن همچنان در جیب دولت است چرا که اختصاص 20‌درصد از سود خالص به استانداری زنجان، 60‌درصد از سود ناخالص به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و از همه مهم‌تر تعیین نرخ خاک از سوی ایمیدروکه در جریان باطله‌برداری و بازسازی معدن تنها نقش ناظر را دارد اگر هزینه‌ای برای بخش خصوصی (کنسرسیوم 60 شرکتی) نداشته باشد مطمئنا سودی را در پی نخواهد داشت.
حال در این شرط نیز یک سوال به وجود می‌آید و آن اینکه آیا استخراج ماده معدنی توسط کنسرسیوم و نیز سیاست قیمت‌گذاری خاک توسط ایمیدروبر قیمت تمام شده تاثیر‌گذار نخواهد بود؟
تبعات پاسخ صحیح و دقیق این سوال نتیجه‌ای را در بر خواهد داشت که در توضیح شرط اول به طور کامل به آن پرداخته شد.
در پایان یادآور می‌شود که 75‌درصد از کنسرسیوم مذکور متعلق به شرکت توسعه معادن روی ایران می‌باشد و شرکت‌های زیرگروه آن نیز همانند کالسیمین، فرآوری مواد معدنی و سرب و روی سهم قابل‌توجهی در 25‌درصد باقی‌مانده دارند.
از همین رو تشکیل هر گونه صف خرید و افزایش قیمت برای سهام این گروه کاملا صنعتي یا احساسی بوده و سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه باید فارغ از هر گونه تصمیم احساسی در ارتباط با سرمایه‌گذاری در گروه توسعه معادن روی تمامی جوانب آن را در نظر بگیرند چرا که سهام این شرکت و زیر مجموعه‌های آن پس از برخی تغییر و تحولات مدیریتی بعضا به موارد و موضوعاتی واکنش و هیجان نشان داده که شایعه‌ای بیش نبوده و در عمل تفاوت بسیار فاحشی با ظاهر نشان داده شده دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۳۰ساعت ۰:۴۱ قبل از ظهر  توسط | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
تحلیلات بنیادی وتکنیکال سهام وتغیروتحولات سیاسی واقتصادی داخلی وخارجی که باعث تغییرقیمت سهام می گردد دراین وبلاگ مورد برسی قرار میگیرد لطفا مارا با نظرات خود یاری کنید.

پیوندهای روزانه
اونس
صرافی جلالی
صرافی المپیک
تابلو معاملات بورس
شركت مديريت فناوري بورس تهران
قیمت سکه آتی
نشریه معدن وتوسعه
سازمان بورس اوراق بهادار
شبکه کدال
سپرده گذاري مركزي و تسويه وجوه
پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه
بورس كالاي ايران
شركت بورس
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
بهمن ۱۳۹۴
مهر ۱۳۹۴
تیر ۱۳۹۴
اردیبهشت ۱۳۹۴
فروردین ۱۳۹۴
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
آرشيو
آرشیو موضوعی
سبد سهام پیشنهادی هفته
خبرهای سکه وارز
تحلیل بنیادی
تحلیل تکنیکال
شروین شهریاری
خبرهای بورسی
مقالات اقتصادی
شرکتهای صنعت خودرو
اخبار بانکها
خبرهای بورس کالا
اخبار نفت و انرژی
بازرگانی وتعاون
اقتصادکلان وبودجه
سیاست دراقتصاد
اقتصاد بین الملل
پیوندها
سازمان حسابرسی
ارتباط با بورسهاي جهان
فدراسيون جهاني بورسها
كميسيون اوراق بهادار آمريكا
كميسيون اوراق بهادار مالزي
سايت جامع اطلاعات فلزات در جهان
آخرين اطلاعات صنعت نفت
اطلاعات متانول
اخبار نفت و گاز
بازار کالایی شیکاگو
بازار آتی شانگهای
شاخص کالاي خشک بالتيک
بورس فلزات لندن
قيمت جهاني فلزات
قيمت جهاني نفت
قيمت جهاني طلا
جهاني طلا
قیمت نفت ( نقدی و آتی )
قيمت جهاني بيلت فولادي
قيمت جهاني متانول
قيمت جهاني پلي پروپيلن
قيمت جهاني موليبدن
مونیتورینگ بورسهای جهان
بورس اوراق بهادار لندن
بورس شانگهاي چين
بورس ناگويا ژاپن
بورس اوراق بهادار نيويورک
بورس دبي
بورس سوئيس
بورس هنگ كنگ
وال استريت ژورنال
بلومبرگ
فوربس
ساعت کشورهای جهان
قیمت هفتگی محصولات پتروشیمی
قيمت آنلاين طلا و سكه و ارز
بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران
وزارت بازرگانی
وزارت امور اقتصادی و دارایی
وزارت صنایع و معادن
سازمان توسعه و نوسازي معادن
سازمان گسترش و نوسازي صنايع
مرکز پژوهش های مجلس
مركز ملي آمار ايران
سازمان خصوصی سازی
روزنامه دنیای اقتصاد
خبرگزاری فارس
بورس نیوز
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Powered by WebGozar

تماس با ما

.